בלוג 'מנהרת הזמן'

חייו ויצירתו של יצחק קצנלסון

מוטי סנדק

 

לאתר יצחק קצנלסון

 

 

הנצחת זיכרון השואה

מחקר, פיתוח והקמת אתר אינטרנט
על חייו ויצירתו של מקונן השואה, סופר, משורר, מחזאי ואיש החינוך
יצחק קצנלסון

 


תמונה: באדיבות ארכיון בית לוחמי הגטאות

 

מבוא על הפרויקט

 מוטי סנדק, עורך

 

יצחק קצנלסון (1886-1944) משורר, מחזאי, במאי, יזם ואיש חינוך יהודי-פולני שכתב ביידיש ובעברית. מצעירותו תרם להפצת השפה העברית דרך מערכות חינוך, פרסום שירים, וכתיבת מחזות והפקה בפועל של מחזות תיאטרון שנכתבו עברית או תורגמו אליה, וזאת לצד פעילותו הציונית בתנועה החלוצית. לכל אורך השנים, ובפרט בזמן השואה, המשיך לכתוב גם ביידיש לצד העברית.

 

כיום קצנלסון ידוע בעיקר בזכות הפואמה שלו "השיר על העם היהודי שנהרג" ("דאָס ליד פֿונעם אויסגעהרגעטן ײִדישן פֿאָלק", 1944). ואולם יצירתו הענפה לא מסתכמת ביצירה מופתית זו, אלא משתרעת על פני עשרות מחזות ומאות שירים שכתב לפני ובזמן השואה, לצד פרוזה למבוגרים, שירי ילדים, תרגומים, יומנים ועוד.

 

בזמן השואה בלבד כתב למעלה מ-40 יצירות ובהן מערכונים על נושאים מקראיים, מונולוג דרמטי, מחזות על חיי ילדים בגטו, מחזות לילדים, עיבוד דרמטי של טקסט בפרוזה, תרגומים מן התנ"ך ליידיש טקסטים מיוחדים לערבי תנ''ך שכללו דקלום ואף סצנות דרמטיות.

 

התכנים הרבים שיצר קצנלסון בזמן השואה אינם מסתכמים בערכם האסתטי: יש להם חשיבות גם בשל עבודתו החינוכית, בזכות פעילותו הציונית במחתרת החלוצית ובתנועת הנוער, ואולי יותר מכל בהיותו קורבן שואה שיצירתו מתעדת את חיי הרוח היהודיים ואת העמידה אל מול זוועות השואה במישור הפרטי והלאומי.

 

יצירתו של קצנלסון זכתה להוקרה אמנותית בחוגים רבים: הוא נמנה עם 100 משוררי היידיש הגדולים, 'בית לוחמי הגטאות' נקרא על שמו, כמה מיצירותיו תורגמו לשפות שונות, נכתבו עליו מאמרים וספרים, וכמה מיצירותיו אף זכו לפרסום, ושיריו זכו לעיבודים מוזיקליים. אף על פי כן, יצירותיו פורסמו עד היום באופן חלקי בלבד, וזאת בצורה מקוטעת, מפוזרת, ללא סדר כרונולוגי, ותוך השמטות מרובות. המכון לקידום תיאטרון יהודי בשיתוף 'במה, כתב עת לתיאטרון' נטל על עצמו את המשימה לאגד את החומרים המפוזרים לגוף ידע מגובש, מואר ומונגש לציבור במרשתת החושף מניפה של מחזותיו ושיריו של קצנלסון תוך ליווי מקצועי של יוצרים ואנשי רוח מתחומי היידיש, הספרות והתיאטרון.

 

בנוסף אנו מציגים הומאז' ליצחק קצנלסון המתכתב עם שלושה יוצרים עכשוויים בשלושה תחומי יצירה: אמנות פלסטית: תערוכה און-ליין של האמנית סבינה סעד בהשראת 'הטלאי הצהוב', מחול: הצצה אל שתי עבודות מחול של הכוריאוגרף רמי באר ,מנהל אמנותי של להקת המחול הקיבוצית המנציח את זיכרון השואה באמצעות שתי עבודות מחול שזכו לשבחי הביקורת בישראל ובעולם. מוסיקה: שירים מעובדים ומוגשים על ידי הזמרת והצ'לנית מאיה בלזיצמן עם הרכבים שונים המתכתבים עם טקסטים של יצחק קצנלסון, ש"י עגנון, מאיר ויזלטיר, לאה גולדברג העוסקים בזיכרון השואה ורישומי שואה של האמן מרסל ינקו משנת 1940 – המנציחים את טבח יהודי רומניה.

 

באמצעות פרויקט זה במרשתת [אינטרנט] על חייו ויצירתו של יצחק קצנלסון אנו עושים צדק היסטורי ומביאים לקדמת הבמה ולתודעת הציבור את המשורר והיוצר הכמעט נשכח שראוי להיות מוצג על כל הבמות – וירטואליות, מודפסות ופרפורמטיביות.

 

 

 

אתר יצחק קצנלסון  

 

 תודתנו למשרד לשוויון חברתי, פרויקט הנצחת זיכרון השואה והרשות הלאומית לתרבות היידיש על תמיכתם האדיבה.

 

פרויקט של המכון לקידום תיאטרון יהודי            לאתר המכון

בשיתוף בית לוחמי הגטאות ע"ש יצחק קצנלסון.

במה, כתב עת לתיאטרון                            לאתר במה

המרכז הישראלי של המכון הבינלאומי לתיאטרון    לאתר המכון